Tytuł

Ralswiek - pałac

Klaus Winands

Kliknij, aby zobaczyć całš mapę
 
Widok od południowego-zachodu,
Widok od południowego-zachodu
Widok od wschodu
Widok od wschodu

Położona nad zatoką Grosser Jasmunder Bodden miejscowość Ralswiek już na przełomie IX i X wieku była ważnym centrum handlu morskiego. W roku 1168, po wprowadzeniu przez biskupa von Roskilde chrześcijaństwa, stał się siedzibą probostwa. Pomiędzy rokiem 1536 a 1891 Ralswiek należał z przerwami do rodziny von Barnekow.

Po przejęciu majątku w roku 1891 przez przemysłowca Hugo Scholto Douglas nastał okres szeroko zakrojonej rozbudowy. W latach 1893-94 berliński architekt G. Stroh, wzorując się na francuskiej architekturze pałacowej XVI wieku, zaprojektował dwupiętrowy pałac z wieżą, a w roku 1913 architekt F. Juhre ze Stralsundu dobudował do niego masztalarnię.

Przez wjazd wyznaczony dwoma filarami, mijając po drodze cenne okazy drzew założonego w latach 1830-40 parku, dociera się do położonej na wzgórzu rezydencji. Pałac składa się z dwóch skrzydeł i łącznika. Od strony zatoki Grosser Jasmunder Bodden widoczna jest dwukondygnacyjna ośmioosiowa fasada obramowana dwiema trójkondygnacyjnymi narożnymi wieżami. Symetrię fasady wzmacnia trójosiowy portyk. Z kolei składająca się z dwu części - starszego budynku i później dobudowanej części - fasada zachodnia jest niesymetryczna. Załamaną elewację główną podkreśla czterokondygnacyjna wieża przykryta hełmem cebulastym. Mimo że jest to budowla w głównej mierze neorenesansowa, część elementów zdobniczych - zgodnie z pluralizmem stylowym - zaczerpnięto z wzorców minionych epok architektonicznych.

Bogaty wystrój wnętrza rezydencji zawdzięcza się dobrym kontaktom hrabiego Douglas z belgijskim artystą nurtu art nouveau - Henrym van de Velde. Jemu właśnie można przypisać autorstwo bogatych boazerii pokrytych pozłacanymi ornamentami, malowideł naściennych, mebli, a przede wszystkim reprezentacyjnych schodów.

Począwszy od roku 1945 aż do lat dziewięćdziesiątych obiekt służył jako dom opieki społecznej. Później poddano go gruntownej konserwacji. Zachowano oryginalną kolorystykę stolarki okiennej, a dach pokryto nowym łupkiem. Od roku 2002 działa w nim hotel.

 
 

© Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, 2006 wstecz | do góry